Počet položek: 0 0 Kč

Zveme Vás na cestu do historie výroby španělských panenek.

Zakladatel tradice výroby realistických panenek v provincii Alicante byl pan Ramon Mira. Tento umělecký malíř a sochař vyrobil v roce 1887 úplně první panenku ve Španělsku.

               

Ramon Mira                            první panenka vyrobená sochařem Ramonem Mirou v městě Onil

Tato panenka byla vyrobená z hlíny, což byl v roce 1887 jeden z mála dostupných materiálů. Velkou nevýhodou byla vyšší hmotnost panenky, která také limitovala velikost panenek.

Jíl byl v počátcích základní hmotou na výrobu panenek. Půda v oblasti města Onil je právě na tyto usazené horniny velmi bohatá. Surovina byla následně barvena extraktem z granátových jablíček a tím získala typickou načervenalou barvu.

Ramon si byl vědom, že právě použitý materiál je klíčem k tomu, aby se výroba panenek zvýšila a zájem o realistické panenky byl mezi zákazníky větší. Bylo nutné najít lehčí materiál na jejich výrobu.

Ramon věděl, že se ve světě používají materiály na bázi vosku, papírové hmoty, dřeva nebo porcelánu. Tyto materiály však neměl Ramon k dispozici, a proto musel vyvinout něco nového. V roce 1880 po mnoha pokusech vyrobil hmotu na bázi bramborového škrobu, mouky, pilin a kůry borovice. Touto hmotou byly naplňovány hliněné nebo bronzové dvoudílné formy a vyráběny jednotlivé části panenek.


 hliněné a bronzové dvoudílné formy

Hliněné formy byly potaženy tenkou vrstvou laku, tak aby byl povrch panenky co nejhladší. Právě sochařské umění dovolilo Ramonovi vytvářet nádherné formy, ve kterých vyráběly věrné části tělíčka panenek. Jednotlivé části realistických panenek byly v kloubech spojovány gumičkou. 

 

Jedním z patentů Ramona Miry byl patent na lakování povrchu realistických panenek, tak aby se co nejvíce podobal lidskému tělu.

fotografie spolupracovníků z továrny Ramona Miry

Autoportrét Ramona Miry namalovaný umělcem v roce 1880, který muzeu věnoval jeho pravnuk Enrique Rodriguez.

Život Ramona Miry nebyl dlouhý, zemřel 6.února 1897 v pouhých 58 letech. I přes svůj krátký život patří Ramon Mira mezi nejvýznamnější osobnosti regionu Onil. Položil základy průmyslu výroby realistických panenek v Onilu, což přivedlo tento chudý, zemědělský region k blahobytu a světovému věhlasu.

Jeho žena a děti pokračovaly po jeho smrti ve výrobě realistických panenek a úspěšně předaly tuto tradici dalším generacím. Jedním z následovníků byl Eduardo Juan Sempere, který továrnu úspěšně vedl až do roku 1936.

Eduardo Juan Sempere se svými spolupracovníky

Postupně vznikaly v regionu Onil další výrobci realistických panenek a věhlas regionu „panenek“ se tak šířil po celém světě. Říkalo se mu také „Toys story“. Byly používány nové materiály a zdokonalovaly se výrobní postupy. Panenky již měly kromě pohyblivých končetin, tak otáčecí hlavu a přibyly krásné, vlnité vlásky. Zdokonalovaly se detaily obličeje a panenky měly přirozenou barvu tělíčka. Na konci 19. století se objevily první mluvící panenky se zabudovaným hracím přístrojem a mrkací panenky.

   

panenky vyráběné ve Špěnělsku v 1. polovině 20. století

V druhé polovině 20. století se panenky začaly vyrábět metodou vulkanizace plastu, což vedlo ke zrychlení a zlevnění celého výrobního procesu a významně se zvýšila kapacita výroby. V Evropě se toto odvětví výroby realistických panenek také rozvíjelo. Tradiční výrobci hraček najdeme hlavně v Německu a ve Francii. I přes silný tlak z těchto trhů, si španělský region udržel své výsadní postavení a pověst kvalitního producenta realistických panenek s vysokou úrovní řemeslného zpracování.

Muzeum panenek

Muzeum realistických panenek se nachází ve španělské provincii Alicante ve městě Onil. Tento region je kolébkou výroby španělských panenek a celkem se zde v současnosti vyrábí 80% všech panenek vyrobených ve Španělsku.

V muzeu se nachází více než 1200 panenek z 19. a 20. století, včetně jedinečných restaurovaných exponátů.

Další exponáty, které jsou vystaveny v Muzeu realistických panenek ve městě Onil:

  

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace